I.r. 670 over Ir 70wb
Fair Condition54 years old75,912 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.65 Mi W Of Usr 33 |
| Carries | I.r. 670 |
| Crosses | Ir 70wb |
| Coordinates | 39.96758, -83.06086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Area | 1018.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,912 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504340 |