I-70 over Over Harper RD
Good Condition53 years old28,811 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.24 Mi E. Of I-670 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Harper RD |
| Coordinates | 39.96666, -83.05938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.2 ft (40.3 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 523.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,811 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504510 |