Ir 670 over Scioto R Usr33 Rr
Poor Condition54 years old75,912 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.31 Mi E Of Ir 70 |
| Carries | Ir 670 |
| Crosses | Scioto R Usr33 Rr |
| Coordinates | 39.96784, -83.05830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 822.8 ft (250.8 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Area | 9053.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,912 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504375 |