I-70 over Ir 70w Over Scioto River
Poor Condition51 years old61,022 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.21 Mi E Of I-71 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Ir 70w Over Scioto River |
| Coordinates | 39.95191, -83.01373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 897.3 ft (273.5 m) |
| Max Span | 113.2 ft (34.5 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 6345.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,022 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504413 |