I-70 over Over Csx & Ns Rr
Good Condition70 years old122,044 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.54 Mi E Of I-71 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Csx & Ns Rr |
| Coordinates | 39.95323, -83.00798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 332.3 ft (101.3 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Area | 4386.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122,044 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504502 |