Ir-70 over Us-40 (broad St)
Fair Condition53 years old62,621 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.28 Mi. E. Of Ir670 |
| Carries | Ir-70 |
| Crosses | Us-40 (broad St) |
| Coordinates | 39.95699, -83.04493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Width | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Area | 1215.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62,621 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504588 |