I-70 WB Ramp F over Sullivant AVE
Fair Condition51 years old102,710 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.58 Mi E Of Us40 |
| Carries | I-70 WB Ramp F |
| Crosses | Sullivant AVE |
| Coordinates | 39.94997, -83.03877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 173.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102,710 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504715 |