Ir 670 Ramp Sa over Ir 670 Rmp C Ovrscioto R
Good Condition24 years old35,950 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | East Of Grandview AVE |
| Carries | Ir 670 Ramp Sa |
| Crosses | Ir 670 Rmp C Ovrscioto R |
| Coordinates | 39.96698, -83.04512 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 438.6 ft (133.7 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1230.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,950 (2003) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505746 |