I-670 over Ir 670 Ovr Scioto Ovrflw
Good Condition24 years old80,607 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.1 Mi East Of Grandview |
| Carries | I-670 |
| Crosses | Ir 670 Ovr Scioto Ovrflw |
| Coordinates | 39.96604, -83.03678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.6 ft (38.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 145.7 ft (44.4 m) |
| Deck Area | 1713.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80,607 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505789 |