Stringtown RD over Ir-71
Good Condition30 years old35,180 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 01.08 Mi S. Of I-270 |
| Carries | Stringtown RD |
| Crosses | Ir-71 |
| Coordinates | 39.87849, -83.05013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 262.1 ft (79.9 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Area | 2053.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,180 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507153 |