Ir 71nb To 270eb over Ov Rp Ir 71nb To Ir270eb
Good Condition9 years old40,990 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.13 Mi S. Ir 270 |
| Carries | Ir 71nb To 270eb |
| Crosses | Ov Rp Ir 71nb To Ir270eb |
| Coordinates | 39.89030, -83.04057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 131.6 ft (40.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 1307.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,990 (2016) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507269 |