I71s Ramp To I270e over Ir 270 Mainline
Good Condition5 years old10,150 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | I270 And 71 SW |
| Carries | I71s Ramp To I270e |
| Crosses | Ir 270 Mainline |
| Coordinates | 39.89079, -83.04098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 800.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,150 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507270 |