Ir 71sb To 270eb over Ov Rmp Ir71sb To Ir270eb
Good Condition63 years old45,630 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.13 Mi S Of I-270 |
| Carries | Ir 71sb To 270eb |
| Crosses | Ov Rmp Ir71sb To Ir270eb |
| Coordinates | 39.89046, -83.04083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 131.6 ft (40.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 773.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,630 (2016) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507234 |