I-71 over Over Ir 270
Good Condition63 years old102,550 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 4.52 Mi N Of SR 665 |
| Carries | I-71 |
| Crosses | Over Ir 270 |
| Coordinates | 39.89195, -83.03937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 326.4 ft (99.5 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 2,189 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102,550 (2017) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507293 |