Usr 20 over B&o Rr
Fair Condition58 years old11,701 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .77 Miles East Of SR 301 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | B&o Rr |
| Coordinates | 41.32163, -82.10373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 550.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,701 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701178 |