Closed-historical over WB Black Rv(closed Hist)
Poor Condition103 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5.25 Mi. E. Of |
| Carries | Closed-historical |
| Crosses | WB Black Rv(closed Hist) |
| Coordinates | 41.33696, -82.12122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 346.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4741420 |