Oberlin Elyria RD over Cemetery Run Ob/elyria
Fair Condition71 years old6,147 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 4.75 Mi. E. Of |
| Carries | Oberlin Elyria RD |
| Crosses | Cemetery Run Ob/elyria |
| Coordinates | 41.33204, -82.12794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 327.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,147 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4741404 |