SR 301 over Over Lor-20-1303
Fair Condition56 years old4,986 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5.43 Mi North Of SR 303 |
| Carries | SR 301 |
| Crosses | Over Lor-20-1303 |
| Coordinates | 41.31786, -82.11763 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 1557.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,986 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706609 |