SR 82 over Willow Creek
Fair Condition67 years old7,512 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .72 Miles East Of SR 83 |
| Carries | SR 82 |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 41.31407, -82.00705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 273.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,512 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703723 |