Island Rd. CR 58 over Bannister Ditch Island R
Good Condition71 years old1,683 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .27 Mi North Of Capel Rd. |
| Carries | Island Rd. CR 58 |
| Crosses | Bannister Ditch Island R |
| Coordinates | 41.29824, -82.00152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 134.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,683 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736575 |