Durkee Rd. over Willow CR Durkee Rd.
Fair Condition126 years old381 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .34mi.south Of |
| Carries | Durkee Rd. |
| Crosses | Willow CR Durkee Rd. |
| Coordinates | 41.33483, -82.05060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 381 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734947 |