SR 611 over Over Lor-090-1882
Good Condition56 years old18,210 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.21 Miles East Of SR 301 |
| Carries | SR 611 |
| Crosses | Over Lor-090-1882 |
| Coordinates | 41.46364, -82.05497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Area | 2472.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,210 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707478 |