Old 44 DR over Clover Creek
Good Condition72 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.5 Mi W/n Whitmore |
| Carries | Old 44 DR |
| Crosses | Clover Creek |
| Coordinates | 40.55291, -122.18405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 479.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0100 |