Nagel Road over Schwartz Creek
Fair Condition36 years old7,403 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.9 Mi S. Of Ir 90 |
| Carries | Nagel Road |
| Crosses | Schwartz Creek |
| Coordinates | 41.43740, -81.98943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 128 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,403 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4760021 |