SR 303 over West Br Black River
Fair Condition59 years old2,794 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.03 Miles East Of SR 58 |
| Carries | SR 303 |
| Crosses | West Br Black River |
| Coordinates | 41.23723, -82.19872 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 445.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,794 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706994 |