West RD over Tributary To Black River
Good Condition6 years old600 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .23 Mi North Of K.n Plate |
| Carries | West RD |
| Crosses | Tributary To Black River |
| Coordinates | 41.26860, -82.17930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4741006 |