Kipton Nickle Pl. over Wellington CR K.n.plate
Fair Condition32 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6 Mi East Of |
| Carries | Kipton Nickle Pl. |
| Crosses | Wellington CR K.n.plate |
| Coordinates | 41.26522, -82.16828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 254.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4737091 |