SR 303 over Over Wellington Creek
Good Condition21 years old2,794 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.71 Miles East Of SR 58 |
| Carries | SR 303 |
| Crosses | Over Wellington Creek |
| Coordinates | 41.23745, -82.16662 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 169.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,794 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707036 |