SR 2 over Over Baumhart RD Ch-51
Good Condition53 years old11,788 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 3.33 Mi E Of Erie Co Line |
| Carries | SR 2 |
| Crosses | Over Baumhart RD Ch-51 |
| Coordinates | 41.40362, -82.28311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 625.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,788 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707915 |