North Ridge Rd. over Vermilion Rv N.ridge
Fair Condition30 years old596 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .26mi.west Of |
| Carries | North Ridge Rd. |
| Crosses | Vermilion Rv N.ridge |
| Coordinates | 41.38206, -82.31637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 414.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 596 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738047 |