North Ridge Road over Brownhelm Creek
Good Condition126 years old1,380 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .01 Mi West Of Claus RD |
| Carries | North Ridge Road |
| Crosses | Brownhelm Creek |
| Coordinates | 41.38865, -82.29538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,380 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738056 |