C-50 Durkee Road over Over Lor-020-1617
Fair Condition47 years old1,619 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.09 Mi East Of SR 57 |
| Carries | C-50 Durkee Road |
| Crosses | Over Lor-020-1617 |
| Coordinates | 41.34234, -82.05053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 830.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,619 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4708377 |