SR 57 over Branch Of Black River
Good Condition63 years old6,270 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .75 Mi North Of SR 82 |
| Carries | SR 57 |
| Crosses | Branch Of Black River |
| Coordinates | 41.32681, -82.06916 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 442.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,270 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4702581 |