Usr 20 over Over Lor-20-1610
Good Condition63 years old25,862 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 9.28 Miles East Of SR 58 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | Over Lor-20-1610 |
| Coordinates | 41.33242, -82.06689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1312.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,862 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703456 |