Ir 90 over Over Lor 057 19.16
Good Condition8 years old25,958 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.24 Mile E. Of SR 2 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Lor 057 19.16 |
| Coordinates | 41.40452, -82.11748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 1071.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,958 (2016) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4710001 |