Tpk Exit 145 Ramp over SR 57
Good Condition72 years old4,430 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.3mi East Of Exit 8a |
| Carries | Tpk Exit 145 Ramp |
| Crosses | SR 57 |
| Coordinates | 41.39139, -82.11698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 510.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,430 (1979) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729544 |