Ir 90 over Over W.river Road (cr20)
Good Condition9 years old29,272 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .95 Miles East Of SR 57 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over W.river Road (cr20) |
| Coordinates | 41.40516, -82.11101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Width | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Area | 651.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,272 (2016) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4710002 |