NB SR 10 over I80 Ohio Turnpike
Fair Condition47 years old17,438 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 5.05 Miles East Of SR 57 |
| Carries | NB SR 10 |
| Crosses | I80 Ohio Turnpike |
| Coordinates | 41.37836, -81.99067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 492.1 ft (150 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1,935 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,438 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701496 |