Tpk Exit 152 Ramp over Chestnut Ridge RD
Fair Condition72 years old1,580 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.2mi West Of Exit 9 |
| Carries | Tpk Exit 152 Ramp |
| Crosses | Chestnut Ridge RD |
| Coordinates | 41.37876, -81.99136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 280.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,580 (1972) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729854 |