Betts Rd. over E.f.vermilion Rv Betts
Good Condition57 years old128 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .51mi.east Of |
| Carries | Betts Rd. |
| Crosses | E.f.vermilion Rv Betts |
| Coordinates | 41.21540, -82.31109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 99.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 128 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4733525 |