Cnty RD 30 Quarry over W. Br. Black River Quarr
Good Condition16 years old683 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.11 Mi South Of Peck Wad |
| Carries | Cnty RD 30 Quarry |
| Crosses | W. Br. Black River Quarr |
| Coordinates | 41.18362, -82.26842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 217.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 683 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739183 |