Usr 20 over East Fork Vermilion Rive
Good Condition38 years old7,710 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .12 Miles East Of SR 511 |
| Carries | Usr 20 |
| Crosses | East Fork Vermilion Rive |
| Coordinates | 41.25845, -82.30072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 226.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,710 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701852 |