SR 511 over East Br Vermilion River
Good Condition15 years old2,226 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.19 Mi. North Of Sr.303 |
| Carries | SR 511 |
| Crosses | East Br Vermilion River |
| Coordinates | 41.25484, -82.30307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 275 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,226 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707427 |