Jones RD over E.b. Of The Black River
Good Condition10 years old200 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.18 Miles East Of SR 301 |
| Carries | Jones RD |
| Crosses | E.b. Of The Black River |
| Coordinates | 41.15426, -82.11927 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 272 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736967 |