SR 18 over East Br Of Black River
Good Condition94 years old4,883 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .86 Miles East Of SR 301 |
| Carries | SR 18 |
| Crosses | East Br Of Black River |
| Coordinates | 41.16846, -82.10496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 483.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,883 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701836 |