Foster Road over Trib. East Brnch Black R
Good Condition12 years old505 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.2 Mi North Of Jones Rd. |
| Carries | Foster Road |
| Crosses | Trib. East Brnch Black R |
| Coordinates | 41.15705, -82.08948 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 505 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4730003 |