Foster Rd. over E.b.black Rv Foster
Good Condition31 years old505 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .01mi.north Of |
| Carries | Foster Rd. |
| Crosses | E.b.black Rv Foster |
| Coordinates | 41.18948, -82.09778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 249.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 505 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735218 |