New London East. over W.b.black Rv N.l.eastern
Fair Condition96 years old238 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .37mi.west Of Gore |
| Carries | New London East. |
| Crosses | W.b.black Rv N.l.eastern |
| Coordinates | 41.07477, -82.33374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 238 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4737644 |