Stewart Rd. over W.b.black Rv Stewart
Fair Condition126 years old46 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .40mi.east Of Gore |
| Carries | Stewart Rd. |
| Crosses | W.b.black Rv Stewart |
| Coordinates | 41.08611, -82.31994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 46.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4740122 |