Goreorphanage Road over West Banch Black River
Good Condition12 years old305 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .29 Mi North Of Nl Easter |
| Carries | Goreorphanage Road |
| Crosses | West Banch Black River |
| Coordinates | 41.07808, -82.32736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 135.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 305 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4730004 |